Gerçek doktor Allah’ın, tüm hastalıkların şifası kitabı Kur’an’ı Kerim’den sonra gelen ikinci şifa: bal
Bu yazımda, Modern Tıp ile Geleneksel Öğretileri karşılaştırmalı olarak iki referans kitap aracılığıyla ele aldım.
İlki Prof. Dr. Erdem Yeşilada’ya ait “Apiterapi” kitabı, ikincisi Arif Taşdemir’e ait “Bal Tedavisi” kitabı.
Öncelikle “Apiterapi” nedir:

Apiterapiye, balın yanında, arı ve kovan ürünleri de dahil. Hatta arının zehri bile. Arı zehri, özellikle romatizma ağrılarında uygulanan bir yöntem.

Apiterapi kitabında yazar, bal bölümünde; kestane, çiçek ve deli bal gibi bal çeşitlerine bilimsel açıdan yaklaşıyor. İnsan, tavşan ve fare üzerinde yapılan bilimsel deneylerle balın yararlılığını kanıtlıyor. Mesela, balın mikrop öldürücü etkisini şöyle tanımlıyor:

Bal, sağladığı hidrojen peroksit vasıtasıyla yaraların mikroplardan temizlenmesinde yararlanılan oksijenli su gibi mikrop öldürücü etki yapabilmektedir.

Balın kanser üzerindeki etkisine binaen şöyle bir açıklamada bulunuyor:

Araştırmalar ile ortaya konulan ve kanser oluşumunda rol oynayan etkenlere karşı; balın yangı giderici (antienflamatuvar), serbest radikal hasarını önleyici (antioksidan), mikroorganizmaların gelişimini engelleyici (antimikrobiyal), yara iyileştirici özellikleri dikkate alındığında kanser üzerinde de olumlu etkiler göstermesi beklenmektedir.

Yazar, arı poleninden de bahsettikten sonra arı sütünü ele alıyor.

Arı sütü ne tür harikalar yaratabilir? Kemoterapinin olumsuz sonuçları üzerinde etkili. Gebeliği kolaylaştırıyor. Antiaging (yaşlanma karşıtı), antitümör gibi özelliklere sahip. Ve daha birçok etkisi var ki detaylı bilgi için kitabı okuyun mutlaka.
Arı sütünden sonra “propolis”te sıra.

Propolis, arıların bitki tomurcukları ve salgılarından toplayıp enzimatik değişikliğe uğratarak hazırladığı bir üründür. Böcek ve diğer hayvanların kovana girişini engellemek, peteklerdeki çatlakları onarmak ve kovanın hijyenini korumakla görevlidir.

Ham propolis, arı ölüleri, larva kalıntıları ve bitki parçaları gibi istenmeyen kısımları içerdiğinden, kullanılmadan önce uygun çözücülerle ekstre edilerek ön saflaştırma işlemine tabi tutulmalıdır.

Propolis, antibiyotikle birlikte kullanıldığı takdirde, ilacın etkinliğini arttırıcı özelliğe sahip. Serbest radikal süpürücü etkisi var. Bağışıklık sistemi üzerinde etkin. Antialerjik. Astım tedavisinde etkili.

Kısaca, arı ve kovan ürünleri, her derde şifa.

“Bal Tedavisi” kitabında Arif Taşdemir de balın çeşitli hastalıklar üzerinde tedavisine yönelik karışımları ele almış.

Bal, Antik Mısır’da ayrı öneme sahipti. Antik Mısır’da, balın Güneş Tanrısı Ra’nın dünyadaki gözyaşları olduğuna inanılırdı. Hatta 2. Ramses dönemindeki memurların maaşlarının bir kısmı bal ile ödenirdi. Antik Mısır’a ait bal öyküleri bol, bu kadarıyla iktifa edelim.

Arif Taşdemir, hakiki balı tanımada birkaç ipucu veriyor. Mesela balın şekerlenmesi aslında onun hakiki bal olduğuna kanıtmış.

Arı zehrinin; cilt hastalıklarına, göz hastalıklarına, guatr hastalığına, sıtmaya, yüksek tansiyona, yüksek kolestrole, romatizma ve eklem ağrıları gibi birçok hastalıkta etkili olduğunu belirtiyor.

Sonra bal aracılığıyla hastalıklara reçete dürüyor. Şöyle:

Bir su bardağı taze elma suyu, bir tatlı kaşığı balla karıştırılır, sabah akşam aç karnına yudumlanarak içilir. Bu karışım, unutkanlıkta etkili.
Sinüzit, verem, beyin kanaması, göz yaraları, kulak ağrısı, kanamalı öksürükler, dişlerin beyazlaşması, akciğerlerin su toplaması, sıtma, mide şişkinliği, mide ekşimesi, ödem, kabızlık, bağırsak kurtları, şeker hastalığı, tansiyon, kolestrol, böbrek taşları, gut hastalığı, sivilce, siğil, yağlı ciltler, siflis (frengi) hastalığı, kısırlık, kanser gibi hastalık ve rahatsızlıklar için bal karışımları getiriyor.

Petekli balı on beş dakika süre zarfında ağızda çiğneyerek ağız kokusunu giderebilirsiniz.

Bir miktar balı, üzüm sirkesiyle karıştırıp diş etine sürerek masaj yapın, diş etini sağlamlaştırır.

Bir bal tarifinden bahsediyor yazar. Bu tarifin adı; hamilelik testi. Bu tarifi uygulayarak hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.
Kanser tedavisinde, haftada bir kez 100 gr arı sütü alınmasının oldukça faydalı olduğunu belirtiyor Arif Taşdemir. Prof. Dr. Erdem Yeşilada, kanser hususunda daha ayrıntılı araştırmalara yer veriyor.

Bebeklere 4. aydan itibaren, bir çay bardağı üzüm suyu içerisine bir çay kaşığı bal karıştırılarak anne sütü yerine verilebileceğini aktarıyor Arif Taşdemir. Ancak Prof. Dr. Erdem Yeşilada, on iki aydan ufak bebeklere bal verilmemesini önermişti.

Sağlıcakla kalın inşallah