Yüz bölgesine yapılan hacamatta iğne ucu ile iğneleme tekniği kullanılır. Küçük baby kupalarla minik negatif basınç oluşturulur. Ciltte bölgesel kan dolaşımının artması ile epidermiste oksijenlenme ve beslenme artar. Yüzdeki komedonları, siyah lekeleri temizlemenin en iyi yolu baby kupalarla yapılan vakumlama ve iğne ucu dokundurmaları sonrası küçük vakumlamalardır. Yüzde durağanlaşmış bölgelerdeki sıvıların drenajı ile ödem çözülür. Yüz hacamatı ile yüz ödemi çözülüp, gözenekler açıldığı için kronik şişkinlik azalıp elmacık kemikler belirginleşir. Yüz hacamatında bunların yanında ciltte yenilenme, gerilme, nemlenme, kırışıklıklarda azalma, canlılık, tek ve canlı renk, renkte açılma, matlıkta azalma belirtileri de gözlemlenebilmektedir. Yüz cildinde kabalık ve sertlik yerini esneklik ve yumuşaklığa bırakır. Bütün bunlar tabii ki bir iki seans yüz hacamatı ile olmaz. Düzenli aralıklarla uygulanan cilt kürlerinin sonucunda bunlara ulaşılabilir. Yüz hacamatı ehil ellerde yapılırsa hiçbir risk taşımadan uygulanabilmektedir.

Yüz Hacamatından Önce Kadınların Endişeleri Nelerdir?

Tüm insanlar için yüz bölgesine yapılacak her müdahale sonrası yüzde iz kalıp kalmayacağı en çok merak konusudur. Yüz hacamatı tedavisinde sadece iğnenin ucu 0,5 mm derinlikte cilde uygulandığı için tedaviden yaklaşık 15 dakika sonra hastanın yüzü ilk geldiği gibi normal bir görüntü alır. İz kalmadığı gibi hiçbir yan etkisi de yoktur.

Yüz Hacamatının Dolaylı Etkileri Nelerdir?

Yüz hacamatı ile yüzdeki kas grupları da uyarılıp detoks olacağı için normal gerginliklerine ulaşır bu da cildin gergin görülmesine sebep olur. Yüz hacamatı sinüs bölgelerine de yapıldığı için sinüzit hastalığında refleks yollarla mukozadaki enflamasyonun viskozitesi azalmaya başlar. Bazı vakalarda birkaç defa yapılan yüz hacamatından sonra sinüslerdeki enflamasyon boşalmaya başlar. Hacamat tedavisi ile olan vakumlama etkisi ile çene eklemi çevresindeki kas ve fascia gevşer bu da eklemin daha rahat açılıp kapanmasına sebep olur. Yüz hacamatının diş hastalıklarının tedavisinde veya dişeti sağlığının korunmasında önemi çoktur. Bölgesel kan akımını artırdığı için oksijenlenme de artar.

Hazırlayan: Hatice Kadıoğlu (Haccame, Dr. Ali Gürlük öğrencisi)

İnstagram hesabı: @sifa.eli