İdeal uyku, vücuttaki kuvvetlerin yenilenmesi, özellikle de beynin arınması için olmazsa olmaz olup metabolizmayı düzenler. Gece yarısından sonra uyumak, halkın geneli açısından uygun değildir.

İdeal uykunun şartları şöyle:

1. Uyku için ideal vakit aralığı saat 22.00’dan seher vaktine kadardır. Mutedil bir uyku en az 6 saat olup 8-10 saati geçmemelidir.
2. Midede yemeğin sindirimi hemen hemen gerçekleşmiş olmalıdır. Uyku ile akşam yemeği arasında minimum 2-3 saat olması gerekir.
3. Tok karnına uyumak; kabus görmeye, göğüs kafesi üzerinde baskı hissine (karabasan), horlamaya, uyandıktan sonra ağırlık hissine, genizde balgam oluşumuna ve kötü ağız kokusuna neden olur.
4. Az/yetersiz uyumak, ciltte koyulaşma, göz altında morluk ve çukura neden olduğundan daha canlı cilde sahip olmak için gece yeteri kadar uyumaya çalışınız.
5. Uykunun bir diğer şartı da uyurken karın bölgesi özellikle karın üstü bölgesinin (mide) battaniye ya da çarşafla örtülmesidir. Üzerinize bir şey örtmeden kesinlikle uyumayınız. Zira karın bölgesini soğumaması için uyurken sıcak tutunuz, böylece sindirim işlemi doğru şekilde çalışmaya devam eder.
6. Gündüz uykusu, özellikle de kış mevsiminde, rutubete dayalı hastalıklara ve geniz akıntısına neden olur. Cilt koyuluğu, vücutta gevşeme hissi, yorgunluk hissi gündüz uykusunun zararlarındandır. Gündüz uykusu daha çok soğuk mizaçlı olanlara zarar verir.

Yazar: Dr. Majid Soltanpour (İGT Uzmanı)