Yaklaşık birkaç aydır dünya ve ülke gündeminde Corona virüsünün yol açtığı veya açabileceği insan ve toplum sağlığı üzerindeki menfi etkiler bahsedilmektedir.

İnsanlık tarihi boyunca bu ve buna benzer, hatta tahrip gücü çok daha yüksek salgın hastalıklar ortaya çıkmıştır.

Kendi çağları içinde ağır kayıplara yol açan bu hastalıklar o dönem insanının günümüz insanına nazaran daha yavaş seyahat edebilmesine rağmen daha fazla yıkıcı etkiye sebep olmuştur.

Bu sebeplerin başında o dönem insanının hayatında hijyenin yani taharetin neredeyse hiç olmaması veya çok az dikkate alınması idi.

Üst paragrafta tanımladığımız toplum ortaçağ karanlık zihniyetini yaşayan batı toplumu idi.

Hâlbuki aynı devirlerde yaşayan Müslüman toplumlar bu tarz salgın hastalıklara neredeyse hiç yakalanmamış veya çok az zayiat ile atlatmışlardır.

Bunun en büyük ve göze çarpan örneği Avrupa’nın göbeğinde olan Endülüs devleti idi. Komşu ülkeleri vebadan kırılırken Belem bölgesi müstesna çok az bir zayiat ile veba salgınını atlatmışlardır.

Peki, bu duruma neler etki etmiştir?

Bugün Geleneksel tıp ayrıca Nebevi tıp olarak da adlandırılır. O dönem Müslüman toplumları dinin emir ve yasaklarına uymakla hayatın her aşamasında huzur içerisinde yaşamışlardır.

Buna fert ve toplum sağlığı dâhildir.

Makalemizin başlığına isim veren pandemi ne demektir?

Pandemik hastalık, dünya genelinde yaşayan insanların sağlığını tehdit eden bulaşıcı hastalıklara verilen bir isimdir.

Pandemi, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından ilan edilir. Yeni ortaya çıkan virüsün insandan insana kolay bir şekilde hızlıca yayılıyor olması önemli kıstaslardır.

Pandeminin toplum düzeyindeki etkisi virüsün bulaştırıcılığına, hastalık oluşturma yeteneğine toplumdaki bireylerin bağışıklık durumuna, bireyler arası temas ve toplumlar arası ulaşım özelliklerine, risk faktörlerinin varlığına, sunulan sağlık hizmetlerine ve iklime bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Tarihteki Pandemiler ve Göze Çarpan Epidemiler Hangileridir?

  • Kara veba
  • Kolera
  • Grip
  • Tifo
  • Domuz gribi
  • COVID-19

Pandemik bir hastalık olarak kabul edilen Corona virüsü nedir?

Solunum yolu ile yani, çok kısa zamanda geniş kitlelere ulaşabilip hastalandırabilecek bir bulaşma yolu ile bulaşan, Çin’de ortaya çıkmış bir virüstür. Ve özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde etkisi ortaya çıkan diğer kişilerde ise taşıyıcılık tehlikesi barındıran bulaşıcı bir hastalık çeşididir.

Geleneksel İslam tıbbının bu gibi durumlarda önerileri nelerdir?

Geleneksel İslam tıbbı efendimiz Aleyhisselamın sünneti seniyesi üzerinden tasnif edilmiştir.

Bugün pandemi olarak bilinen salgın hastalıklar efendimiz döneminde taun olarak adlandırılırdı.

Taun durumlarında Efendimiz eğer bulunduğumuz bölgede ise orayı terk etmemeyi bulunduğumuz bölge haricinde ise oraya gitmemeyi yani karantinayı emretmiştir.

Bundan sonrası ise genel itibarı ile hastalığın kendi karakteristik yapısına göre müdahale ve tedbirler gerekir.

Corona virüsüne karşı mizaç tabanlı geleneksel tıbbın bakışı nasıldır?

Corona virüsü solunum ve havada asılı damlacıklar yolu ile bulaşan bir salgın türüdür. Genel yapısı ise gribe benzer.

Gribal hastalıkların geneli akciğer zafiyeti olan kişilerde daha fazla tahripkâr sonuçlar doğurur. Ayrıca akciğer zafiyeti geçirmiş olan kişilerde genel bağışıklık sistemi ise zayıftır.

Burada dikkat edilmesi gereken iki ana konu vardır.

Bunlardan birincisi öncelikle bağışıklık sistemini sürekli olarak belirli bir sıhhat seviyesinde tutmak, diğeri ise akciğerleri korunaklı hale getirmektir.

Genel bağışıklık sistemi mizaç tabanlı geleneksel tıpta gıda-i mutlaklar ile muhafaza edilir. Gıda-i mutlaklar koyun eti, gerçek şeker ve halis buğday ürünleri olarak ilk sırada yer alır. Bu tarz beslenme insanda hılt dengesini sıhhi derecede tutar.

Akciğerlerin korunması ise mizacı sıcak bitki ve kürler ile sağlanır.

Basitçe bu kürler hangileridir?

Dusin: Evde yapılabilen tarifi ile üç su bardağı bal ve bir su bardağı ölçüsünde yarım ezilmiş çörek otu.

Kozalak pekmezi öncelik olmakla birlikte üzüm ve dut pekmezi bir başka yöntemdir.

Genel bağışıklık sisteminin yüksek seviyede tutulabilmesi için ayrıca ısırgan otu çayı veya hidrolatı ayrıca tavsiye edilir.

Bu makaledeki tavsiyeler genel bir bakış açısıdır. Uzman gözetiminde kullanılması ayrıca tavsiye edilir.