Kış aylarının sonuna doğru ve ilkbaharın başlangıcında, olibanum ya da Günlük ağacının şişkince gövdesine reçine maddesinin elde edilmesi için birbiri ardınca kesikler atılır. Hemen kuruyan bu salgıların, vakit kaybetmeden ilk fırsatta toplanması gerekir.

Sahte günlük sakızlarının tedavi etkisi zayıf olduğundan hakiki günlük sakızının elde edilmesi ve teşhisi büyük önem taşır.

Günlük sakızı, romatoid artrit (eklem romatizması), osteoartrit (kireçlenme) ve tendinit (tendon iltihabı) gibi iltihap bozukluklarında tedavi amaçlı kullanılır. Ayrıca Astım hastalığına karşı etkilidir.

Mizacı sıcak ve kuru olup Geleneksel tıpta balgam fazlalığı ve hafızayı güçlendirme için tavsiye edilir.

Mizacı sıcak ve kuru olan kimselerin, günlük sakızını aşırı tüketmemeleri tavsiye edilir.

Bitkisel ilaçlar ve kaynaklara göre, günlük sakızının kullanımı emzirme ve hamilelik döneminde yasaktır. Hatta hamile kadınların, çocuğun zekasını artırması yönünde fazla tüketmeleri dahi önerilmez.

Ne yazık ki hamilelik döneminde, aşırı günlük sakızı tüketen annelerin çocukları hiperaktif olarak dünyaya gelir. Hatta çocuklarda maksimum zarar vermeyecek doz miktarı henüz belirlenmiş değildir.

Yapılan araştırmalarda, günlük sakızının günlük tüketim dozunu günde 3 kez olmak üzere 300 mg ya da günde 3600 mg olarak rapor edilmiştir. Günlük sakızının hamile ve emziren annelerde ve çocuklarda zararsız olduğunun ispatı için daha çok araştırma yapılması gerekmektedir.

Bu açıdan araştırmalar tamamlana ve sonuçlanana kadar günlük sakızını başta çocuklar ve hamile kadınlar olmak üzere herkesin gelişigüzel tüketmekten kaçınması gerekmektedir.

Günlük Sakızının Bazı Rahatsızlıklarda Kullanımı

Sürekli ayak burkulması sorunu yaşıyorsanız, papatya ve günlük sakızını kaynatıp ayaklarınıza bu solüsyon ile masaj yapabilirsiniz.

Soğuk mizaçlı meyvelerin meydana getirdiği gaz sıkıntısını gidermek için kaya şekeri (nabat) ve günlük sakızını eşit ölçülerde alıp öğütün ve meyve yedikten sonra bir çay kaşığı kadar bu karışımdan yiyin.

Günlük sakızı tütsüsünü rahim bölgesine tutmak, rahmi sıcak tutmaya yardımcı olur ve rahim enfeksiyonları için önerilir.