Ağır ve yağlı yemek yedikten kısa süre sonra su yerine çay içilmesi, yemeğin sindirimine özellikle de yağların sindirimine, kan akışının bedende ve midedeki damarlarda hızlanmasına yardımcı olur. Zihinsel ve fiziksel aktiviteden sonra çay içilmesi, yorgunluğu alır ve bu tip aktivitelerden sonra beliren rahatsızlıkları azaltır.

Bazı ilaçlardan sonra çay içilmesi (doktorunuz çay içmenizi yasaklamadığı ve çayın ilaçla içilmesinin birbirini etkilemediği durumlarda) ilacın etkisini hızlandırabilir ve sonuçlandırabilir. Doğal çay içilmesi -özellikle de beyaz çay- ferahlık ve mutluluk hissi verir. Üzüntü ve yorgunluğa iyi gelir.

Midesinde önceki yediği yemekten kalıntılar olduğunu hisseden birinin çay içmesi doğru alınmış bir önlemdir. Midede yapışkan, bozuk ve zararlı madde biriktiğinde ya da midesinde ağırlık, geğirme ve gaz problemi duyan kimsenin böyle bir durumda doğal çay içmesi bu rahatsızlıkları gidermede faydalıdır. Bazı ishal türlerinde, 1-2 tatlı kaşığı kuru çayın öğütülüp kaynar su ile demlenip içilmesi ya da 1-2 bardak koyu çay içilmesi faydalıdır.

Dr. Rohollah Shora (İGT Uzmanı)