Yazın son demlerindeyiz. Sonbahar kapıda. Havalar ise bir soğuk bir sıcak, ikisi arasında mekik dokumakta. Korona da diğer yandan yeni pikleri kovalamaktayken, mevsim tam da alerji ve kuruluk mevsimi. Bir de üstüne boğaz ağrısı tuttuysan, gel de işin içerisinden çık şimdi.

Neden Boğaz Ağrısı Tutar ki?

Aşağıdaki sebeplerden ötürü olabilir. İşte bu sebepler:

 • Soğuk algınlığı, grip, korona, kızamık, suçiçeği ve kabakulak gibi viral enfeksiyonlar
 • Bakteriyel enfeksiyonlar
 • Hava kirliliği, hava kuruluğu gibi çevresel faktörler
 • Reflü
 • Geniz akıntısı
 • Bademcik şişmesi ve iltihaplanması
 • Sinüzit ve alerjik reaksiyonlar
 • Bağırmak ve sigara içmek gibi tetikleyici faktörler

Her Boğaz Ağrısı Korona Değildir!

Hepimiz ne eksik ne fazla, bu soğuk sonbahar havalarında, yeni bir sabaha karşı uyanırken, boğazda gıcıklanmalar ve bir acayiplikler hissedebiliriz. Hemen endişe etmeyin. Git gide boğaz ağrısında şiddetlenmeler baş gösterebilir hatta. Aman korona mı tuttum diye yine edişe yapmayın siz. Sonbaharda olduğumuzu unutmadan her boğaz ağrısının Covid-19 belirtisi olmadığını bilmeniz gerekir.

Peki nasıl ayırt edelim? Gelin bu konuyu iki maddede açıklayalım:

 1. Sadece boğaz ağrınız varsa, pek de şiddetli bir ağrı değilse bu ağrı ve ateş, kuru öksürük, yorgunluk, burun akıntısı, koku kaybı gibi belirtiler yoksa ve bu ağrı 48 saat içerisinde evde uygulayacağınız sade yöntemlerle iyileşme gösteriyorsa, korkmayın korona olma ihtimaliniz çok düşük!
 2. Ancak 48 saat geçmesine rağmen ağrı şiddetlendiyse ve diğer belirtiler de ortaya çıktıysa ilk adresiniz hastane kapısı olsun. Çünkü korona olma ihtimaliniz çok yüksek!

Boğaz Ağrısının Evde Çözümü

 1. Tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz. Tuz oranını düşük tutun. Sözgelimi yarım çay kaşığına 1 bardak sıcak su ile gargaranız hazır. Günde 2-3 kez yapmanız yeterli.
 2. Hatmi çiçeği çayı ya da gargarası da etkili. 6-8 saat aralıklarla 10 dakikalık sürelerle gargara yapabilirsiniz. 1 yemek kaşığı beyaz hatmi çiçeğini bir su bardağı sıcak su ile demlemeniz yeterli.
 3. Ebegümeci çayı da demlikleri doldursun şimdiden. 1 yemek kaşığı ebegümecini bir su bardağı sıcak suda 15 dakika demleyin. Süzdükten sonra yemekten sonra 12 saat aralıklarla içiniz.
 4. Bir diğer alternatif de ebegümeci ve beyaz hatmi çiçeği gargarası. Denemeye değer. Birer yemek kaşığı ebegümeci ve hatmiyi bir bardak sıcak su ile demleyin. Kaynatmayın sakın. Çünkü yapraklar çiçekler hassas olduğu için kaynatma değil demleme yöntemi ile hazırlanır. Kökler kabuklar sert olduğundan kaynatılır.
 5. Sıcak süt nişasta karışımı tüketebilirsiniz.
 6. Günde 2-3 kez bademli muhallebi de sizin için yerinde bir tercih olacaktır.
 7. Bal şerbeti de etkili. Az miktarda limon suyu ekleyebilirsiniz.
 8. Soğuk mizaçlı iseniz kekik ve papatya buhuru da sizin için gayet uygun.
 9. Boğaz ağrısı ortam kuruluğundan kaynaklıysa ortam nemini artırıcı sade yollara da başvurmanız ağrının iyileşmesine yardımcı olacaktır. Sözgelimi kaloriferin üzerine su koyabilir ya da buhar makinesi kullanabilirsiniz.

Makalemizi beğendiyseniz yorum yapmayı ve arkadaşlarınızı makalemizden haberdar etmeyi unutmayınız. Hikmet Ağacı olarak sağlıklı ömürler diliyoruz.

Kaynak: tabaye.ir

 

-English-

My throat hurts! Is it the common cold? Is It Allergy? Or Have I Got Corona?

We are in the last days of summer. Autumn is at hand. The weather, on the other hand, is cold and hot, shuttles between the two. Corona, on the other hand, is chasing new peaks, and the season is just the season of allergies and dryness. And if you have a sore throat, come and get out of the business now.

Why Does a Sore Throat Keep?

It may be due to the following reasons. Here are these reasons:

 • Viral infections such as colds, flu, corona, measles, chickenpox and mumps
 • Bacterial infections
 • Environmental factors such as air pollution, air dryness
 • Reflux
 • Postnasal drip
 • Tonsil swelling and inflammation
 • Sinusitis and allergic reactions
 • Trigger factors such as shouting and smoking

Not All Sore Throats Are Corona!

All of us can feel no more or less, in this cold autumn weather, when we wake up to a new morning, we can feel a tickle in the throat and a strangeness. Don’t worry right away. There may even be aggravation of sore throat. Oh, don’t worry about whether I got corona again. Before you forget that we are in the fall, you should know that not every sore throat is a sign of Covid-19.

So how do we distinguish? Let’s explain this issue in two articles:

 1. If you only have a sore throat, if it is not a very severe pain, if you do not have symptoms such as pain and fever, dry cough, fatigue, runny nose, loss of smell, and this pain heals with simple methods you can apply at home within 48 hours, do not be afraid, the probability of corona is very low !
 2. However, if the pain has intensified even after 48 hours and other symptoms have appeared, your first address should be the hospital door. Because the probability of you getting corona is very high!

Sore Throat At Home Remedy

 1. You can gargle with salt water. Keep the salt content low. For example, your mouthwash is ready with 1 glass of hot water for half a teaspoon. 2-3 times a day is enough.
 2. Marshmallow flower tea or mouthwash is also effective. You can gargle for 10 minutes at intervals of 6-8 hours. It is enough to brew 1 tablespoon of white marshmallow flowers with a glass of hot water.
 3. Let the hibiscus tea fill the teapots already. Steep 1 tablespoon of hibiscus in a glass of hot water for 15 minutes. After straining, drink at intervals of 12 hours after a meal.
 4. Another alternative is hibiscus and white marshmallow flower gargle. Worth to try. Brew one tablespoon each of hibiscus and marshmallow with a glass of hot water. Don’t boil it. Because the leaves and flowers are sensitive, they are prepared by brewing, not boiling. Roots are boiled because the bark is hard.
 5. You can consume hot milk starch mixture.
 6. Almond pudding 2-3 times a day will also be a good choice for you.
 7. Honey syrup is also effective. You can add a small amount of lemon juice.
 8. If you have a cold temperament, thyme and chamomile incense are also suitable for you.
 9. If the sore throat is caused by the dryness of the environment, applying simple ways to increase the humidity of the environment will help the pain to heal. For example, you can put water on the heater or use a steam machine.

If you like our article, do not forget to comment and let your friends know about our article. As the Tree of Wisdom, we wish you a healthy life.

Source: tabaye.ir