Sonbaharda mevsim mizacının soğuk ve kuru olması sebebiyle cilt hastalıklarında artış görülür. Mevsim kuruluğu kaşıntı gibi cilt hastalıklarını da peşi sıra getirir.

Cilt kuruluğu ve kaşıntısı olan kişilerin menekşe yağı kullanmaları tavsiye olunur. Menekşe yağı bitkisel bazlı bölgesel iltihap önleyici özelliktedir. Özellikle tatlı badem yağında bekletilen menekşe yağı daha etkilidir.

Kaşıntının iyileşmesi için banyodan sonra bedeni menekşe yağı ile yağlamak cilt yüzeyinin nemlenmesine ve kaşıntının azalmasına yardımcı olur.

Daha çok etki etmesi için badem yağında bekletilen menekşe yağını günde iki kez vücutlarına sürebilirler ki bu durum iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

-English-

Autumn and Skin Diseases

Due to the cold and dry nature of the season in autumn, an increase in skin diseases is observed. Seasonal dryness also brings skin diseases such as itching.

People with dry skin and itching are recommended to use violet oil. Violet oil is herbal-based regional anti-inflammatory. Especially the violet oil kept in sweet almond oil is more effective.

Lubricating the body with violet oil after bathing for the healing of itching helps moisturize the skin surface and reduce itching.

They can apply violet oil, which is kept in almond oil, to their body twice a day for greater effect, which will speed up the healing process.

Şehid Beheşti Üniversitesi Geleneksel Tıp Fakültesi