Soğuk ve kuru mizaçlı sonbaharda; inek ve dana eti, fast food, acı baharatlar, turşu, patlıcan, mercimek, tuzlu peynir, ekşi süt ürünleri, ketçap mayonez, koyu çay, çok tuzlular, kahve, hazır kahveler ve kakao tüketmekten kaçının.

Bunun yerine sıcak ve yaş tabiatlı gıdalar söz gelimi semiz tavuk, kayısı kıvamında yumurta, doğal tatlılar, badem, Antep fıstığı, kuruyemiş içleri, incir, kuru üzüm, üzüm pekmezi, zeytin, ayva, elma, nar, armut, yeşil yapraklı sebzeler, şalgam ve uzun süpürge otu tohumu tüketmeye çalışın.

Çok soğuk su içmekten, sabahın ve akşamın soğuk havasından ve gün ortası sıcaklığından kaçının. Sindirimi güçlendirmesi açısından hazmı zor ve kuvvetli yemeklerden sulu et yemeği (abghoosht) ve kelle paça vb. yemeklerden ölçülü olması kaydıyla yiyiniz.

Cinsel ilişkiyi azaltınız. Uyurken başınızı örtünüz. Gün içerisinde uyumaktan, tok karnına mide dolu iken uyumaktan, soğuk ve nemli mekanlarda uyumaktan, çok fazla ve uykusuz kalmaktan kaçınınız. Kaygı, öfke ve üzüntünüzü kontrol altına alınız. Kendinizi mutlu olmaya yönlendiriniz. Kaygıdan uzak durmaya ve yaşama isteğinizi korumaya önemle dikkat ediniz.

Hacamat ve fasd gibi kan alımına dayalı tedavi yöntemlerini doktor izni olmaksızın uygulamayınız. Mizacınıza uygun mutedil hoş kokular koklamaya çalışın. Bir gün arayla orta sıcaklıkta su ile duş alınız. Bedeni badem ya da menekşe-badem yağı ile yağlayınız. Yaz mevsimine göre daha fazla orta düzey sporlara ağırlık veriniz.

 

-English-

Is Your Body Ready for Autumn?

In the cold and dry temperamental autumn; Avoid consuming cow and veal meat, fast food, hot spices, pickles, eggplant, lentils, salty cheese, sour milk products, ketchup mayonnaise, dark tea, high salty foods, coffee, instant coffees and cocoa.

Instead, hot and wet foods such as thick chicken, apricot-like eggs, natural sweets, almonds, pistachios, nuts, figs, raisins, grape molasses, olives, quince, apples, pomegranates, pears, green leafy vegetables, turnip and try to consume tall heather seeds.

Avoid drinking very cold water, the cold air of the morning and evening, and the midday heat. Juicy meat meal (abghoosht) and kelle trotter, etc., are among the hard to digest and strong meals in terms of strengthening digestion. Eat meals in moderation.

Reduce sexual intercourse. Cover your head while sleeping. Avoid sleeping during the day, sleeping on a full stomach with a full stomach, sleeping in cold and humid places, and staying too long and sleepless. Take control of your anxiety, anger and sadness. Orient yourself to be happy. Take great care to stay away from anxiety and maintain your will to live.

Do not apply blood collection-based treatment methods such as hijama and fasd without the permission of the doctor. Try to smell mild pleasant scents that suit your temperament. Take a shower with moderate temperature water every day. Lubricate the body with almond or violet-almond oil. Concentrate more on mid-level sports than in the summer season.

Dr. Nasser Rezaeipour