Ufak bıldırcın yumurtaları; B2, B12, Omega 3, fosfor ve demir bakımından zengin olup diğer yumurtalardan katbekat fazla vitamin ve mineral içerir. Bunun yanında kolesterol oranı diğer yumurtalardan daha düşüktür. Bıldırcın yumurtası bu özellikleri sayesinde kalbi hastalıklara karşı koruyan en sağlıklı besinler arasında yer alır.

Bıldırcın yetiştiriciliğinde ilaç ve antibiyotik kullanılmadığından bıldırcın eti ve yumurtası sağlıklı ve organik besin olarak sayılır.

Bıldırcın yumurtasının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz: çocuklarda zekayı gelişimini destekler (hamilelik döneminde tüketilir), çocuklarda ve gençlerde büyümeyi destekler, bağışıklığı güçlendirir, sindirim ve sinir sistemini kuvvetlendirir, kan yapar, kemikleri ve kasları güçlendirir, cinsel isteği artırır, kanseri önler, cilt sağlığını olumlu yönde etkiler.

Son olarak tavuk yumurtasına ek olarak bıldırcın yumurtası tüketmeye özen gösterin ancak tavuk yumurtasına alternatif olarak görmeyin. Çünkü ikisi arasındaki protein, vitamin ve mineral türü fark etmektedir. Dolayısıyla bıldırcın yumurtası tükettiğinizde tavuk yumurtasında olan besleyici maddelerden geri kalırsınız.

-English-

Benefits of Quail Eggs

Small quail eggs; It is rich in B2, B12, Omega 3, phosphorus and iron and contains many times more vitamins and minerals than other eggs. In addition, the cholesterol rate is lower than other eggs. Thanks to these features, quail eggs are among the healthiest foods that protect the heart against diseases.

Since drugs and antibiotics are not used in quail breeding, quail meat and eggs are considered as healthy and organic food.

We can list the benefits of quail eggs as follows: it supports the development of intelligence in children (consumed during pregnancy), supports growth in children and young people, strengthens immunity, strengthens the digestive and nervous system, makes blood, strengthens bones and muscles, increases sexual desire, prevents cancer, positively affects skin health. influences direction.

Finally, be careful to consume quail eggs in addition to chicken eggs, but do not see them as an alternative to chicken eggs. Because the type of protein, vitamin and mineral differs between the two. Therefore, when you consume quail eggs, you will be left behind from the nutrients in chicken eggs.

Dr. Ali Reza Yargholi

@alirezayhargoli