İncir içerdiği yüksek potasyum sayesinde tansiyon hastalığını tedavi etmeye yardımcı olur. Epilepsi hastaları için, beyin ve omurilik rahatsızlığı kaynaklı kaslarda felç veya zayıflık olanlar için uygundur.

İncir diş etini sağlamlaştırır. Sürekli diş eti iltihabı geçirenler için ya da zayıf diş etine bağlı diş gevşekliği için faydalıdır.

İncir, başta soğuk mizaçlılar açısından eklem hastalıkları tedavisinde etkili bir besindir. Ayrıca içerdiği kalsiyum ve vitamin sayesinde zayıf kemikleri güçlendirir. Son olarak zengin hidrokarbon içeriği sayesinde incir çocuklarda büyüme ve gelişimi destekler.

-English-

Figs and Internal Diseases

Thanks to the high potassium content of figs, it helps to treat blood pressure disease. It is suitable for epilepsy patients, those with paralysis or weakness in muscles caused by brain and spinal cord disorder.

Fig strengthens the gums. It is beneficial for those who suffer from persistent gingivitis or loose teeth due to weak gums.

Figs are an effective food in the treatment of joint diseases, especially for those with a cold temperament. It also strengthens weak bones thanks to the calcium and vitamins it contains. Finally, thanks to its rich hydrocarbon content, figs support growth and development in children.

Dr. Roghaye Baghervand